Instrukcja obsługi Biuletynu

1.Struktura strony
  Strona Biuletynu dzieli sie na trzy obszary: 
  
  1.Obszar Nagłówka
    Zawiera elementy identyfikacji wizualnej podmiotu udostępniającego informacje, logo BIP, będące odnośnikiem do strony głównej Biuletynu Informacji Publicznej (www.bip.gov.pl), formularz wyszukiwania (tzw. moduł wyszukujący wymagany prawem), informacje o Biuletynie (Instrukcja obsługi), informacje o redakcji Biuletynu (Redakcja). 

  2.Obszar Menu Przedmiotowego
    Zawiera spis kategorii w jakie zostały pogrupowane informacje zawarte w Biuletynie. U dołu menu znajduje się licznik odwiedzin całego serwisu. 

  3.Obszar Informacyjny 
    Miejsce wyświetlania treści artykułów przygotowanych w programie BIP-line. Niniejsza pomoc znajduje się właśnie w Obszarze Informacyjnym. 

2.Menu przedmiotowe
  Zawiera kategorie, w których umieszczone są pogrupowane informacje publiczne. 

3.Wyświetlanie informacji publicznych
  Po wybraniu kategorii w Obszarze Menu Przedmiotowego wyświetlane są podstrony o podobnej strukturze, w których Obszarze Informacyjnym umieszczone są informacje publiczne w formie skróconej. Pełna zawartość artykułu jest dostępna po wybraniu przycisku "Więcej..." umieszczonego pod treścią skróconą. W widoku pełnym dostępne są dodatkowo: 
  1.czas dodania informacji 
  2.dane osobowe autora artykułu 
  3.czas i uzasadnienie modyfikacji informacji publicznej 
  4.dane osobowe użytkownika BIP-line, który dokonał modyfikacji 
  5.poprzedne wersje informacji publicznej 

4.Wyszukiwanie informacji
  Wyszukiwanie informacji jest możliwe poprzez wpisanie poszukiwanej frazy w okno wyszukiwania w module wyszukującym (moduł wyszukujący w rozumieniu rozporządzenia MSWiA z dnia 18 stycznia 2007 w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej). 

5.Korzystanie z załączników
  Każdy załącznik opatrzony jest informacją o typie pliku, oraz jego nazwie. Po wybraniu odnośnika z hasłem "pobierz", przeglądarka pyta o sposób postepowania z plikiem (do wyboru wyświetl albo zapisz) - po wybraniu opcji "wyświetl" uruchomi się program skojarzony z danym typem plików - niezbędny do ich przeglądania (podobne zdarzenie będzie miało miejsce po zapisaniu pliku na dysku i nastepnie kliknięciu na ten plik). Jeśli nie mogą Państwo wyświetlić danego załącznika, być może należy zainstalować na komputerze stosowne narzędzie, które to umożliwi. Poniżej znajduje się lista takich programów - wszystkie są darmowe: 
  1.Przeglądarka plików MS Word (pliki: .doc) 
  2.Przeglądarka plików MS Excel (pliki: .xls) 
  3.Przeglądarka plików MS PowerPoint (pliki: .ppt) 
  4.Przeglądarka plików Acrobat Reader (pliki: .pdf) - pod system Windows i Linux
  5.Przeglądarki plików OpenOffice/StarOffice - zarówno Windows, jak i Linux (pliki: .sxw .sxc)

Internet-Info www.i-info.pl